Skip to Content
Kazalniki

Količina električne energije, s katero se je trgovalo v letu 2023

Gibanje cene pasovne energije na trgu za dan vnaprej v Sloveniji in na sosednjih borzah v letu 2023

Gibanje cene vršne energije na trgu za dan vnaprej v Sloveniji in na sosednjih borzah v letu 2023

Gibanje povprečne cene pasovne energije na trgu za dan vnaprej v Sloveniji in na sosednjih borzah

Gibanje povprečne cene vršne energije na trgu za dan vnaprej v Sloveniji in na sosednjih borzah

Nazaj

Gibanje cene pasovne in vršne energije na trgu za dan vnaprej v Sloveniji in na sosednjih borzah v letu 2023

Slovenski trg z električno energijo se nahaja na stičišču štirih velikih evropskih trgov, nemškega, avstrijskega, italijanskega in trga jugovzhodne Evrope. Od leta 2022 naprej je vključen v med regijsko spajanje trgov za dan vnaprej na mejah z Avstrijo, Italijo, Hrvaško in Madžarsko.

Leto 2023 je bilo zaznamovano s pozitivnimi učinki temeljnih tržnih dejavnikov na veleprodajnih trgih električne energije. Zmanjšanje povpraševanja in porabe električne energije, ugodne vremenske razmere, ki so ob pospešenem priključevanju obnovljivih virov električne energije dodatno prispevale k zmanjševanju proizvodnje električne energije iz fosilnih goriv, zniževanje cen emisijskih kuponov itn., so dejavniki, ki so ugodno vplivali na trende zmanjševanja cen.

V letu 2023 se je povprečna cena pasovne energije na borzi v Sloveniji v primerjavi z letom 2022 zmanjšala za 62,0 % in je znašala 104,33 EUR/MWh. Čeprav so veleprodajne cene električne energije na vseh opazovanih trgih bistveno nižje od rekordnih vrednosti, doseženih v času energetske krize, pa so še vedno višje kot v času pred krizo. Najvišja povprečna cena pasovne energije je v letu 2023 zabeležena na italijanskem trgu GME (NORD), ki je na trgu za dan vnaprej znašala 127,78 EUR/MWh, najnižja pa na nemškem trgu EEX (PHELIX) 95,18 EUR/MWh. Za leto 2023 pa je značilna tudi povečana pojavnost negativnih cen na trgu za dan vnaprej kot posledica povečanega števila priključenih obnovljivih virov energije in zanje značilne-nepredvidljive narave obratovanja.

V letu 2023 se je povprečna cena vršne energije na borzi v Sloveniji v primerjavi s povprečno ceno v letu 2022 znižala za 63,4 % in je znašala 106,86 EUR/MWh. Tudi v primeru vršne energije se najvišje cene zabeležijo na italijanskem, najnižje pa na nemškem trgu.


Pravice pridržane © Agencija za energijo | Preberite si naše Pravno obvestiloKatalog informacij javnega značaja