Primerjalnik stroškov oskrbe

Splošne in aktualne informacije
 

Agencija za energijo gospodinjskim odjemalcem in malim poslovnim odjemalcem že od popolnega odprtja trga za vse odjemalce leta 2007 zagotavlja brezplačen dostop do orodja za primerjavo ponudb dobaviteljev, prenovljena aplikacija pa vključuje tudi ponudbe za pogodbe z dinamičnimi cenami električne energije.

 

Spletna aplikacija »Primerjalnik stroškov oskrbe« je dostopna na naslednji povezavi:

 
 
»Primerjalnik stroškov oskrbe« bo posodobljen z izračunom stroškov omrežnine na podlagi nove metodologije agencije predvidoma v novembru 2024.
 
Kratek pregled osnovnih cenovnih modelov v primerjalnem izračunu
 
 Produkt brez časovnega jamstva cene 
 
Velika večina gospodinjskih odjemalcev in večina malih poslovnih odjemalcev ima še vedno sklenjeno pogodbo o dobavi električne energije ali plina po tem modelu. Cena energije v centih/kWh je fiksni del pogodbe. Če dobavitelj spremeni ceno oziroma se cena poviša, ima kupec pravico do odstopa od pogodbe in lahko v enem mesecu od prejema obvestila zamenja dobavitelja ne glede na morebitne vezavne roke, medtem pa mu mora zagotavljati oskrbo z energijo obstoječi dobavitelj po nespremenjeni ceni.
 
Produkt s časovnim jamstvom cene
 

Kljub pravici do odstopa od pogodbe zaradi povišanja cen mnoge potrošnike skrbi, da bi lahko dobavitelj kmalu po pristopu odjemalcu zvišal ceno, ki bi potem plačal enak ali celo višji znesek kot prej. Kar nekaj ljudi se zato ne odloči za zamenjavo dobavitelja, čeprav bi lahko pri tem veliko prihranili. Številni dobavitelji zato odjemalcem nudijo cenovna jamstva za določen čas, ki so pomembna lastnost maloprodajnih produktov. Dobavitelj v obdobju jamstva cen ne bo zviševal - vendar pa to velja tudi v nasprotni smeri – v obdobju jamstva tem produktom dobavitelji cen ne bodo znižali.

Pomembno je vedeti, da jamstvo za ceno ni isto kot obdobje vezave (minimalno pogodbeno obdobje). Če je jamstvo za ceno dano, se dobavitelji ne odpovedujejo nujno pravici do odstopa od pogodbe. Če jamstvo cene traja dlje od obdobja vezave, lahko morda dobavitelj prekine vašo pogodbo z določenim (morda zelo kratkim) rokom kljub trenutnemu jamstvu cene.

Zato zelo dobro preverite te pogoje.

 

Produkt z regulirano ceno
 

Produkt omogoča vključitev produktov z regulirano ceno v primerjalni izračun oziroma izračun stroškov na podlagi cenovne zamejitve vladne Uredbe o določitvi cene električne energije.

Cilj nove omejitve je postopna odprava regulacije brez cenovnega šoka. Ukrep omejitve cene električne energije je zato uveljavljen za 90 % dejanske porabe odjemalcev. Najvišje dovoljene tarifne postavke cene električne energije (brez vključenega DDV) znašajo:
  • višja tarifa (VT): 0,11800 evra/kWh
  • nižja tarifa (NT): 0,08200 evra/kWh
  • enotna tarifa (ET): 0,09800 evra/kWh.
Za preostalih 10 % porabe odjemalcev bodo gospodinjstva plačala električno energijo po tržni ceni, ki jo bodo prosto določili dobavitelji. Na ta način se spodbuja učinkovita raba, omogočena je konkurenca med dobavitelji, omogočena pa je tudi postopna vrnitev na prosti trg.
 
Pogojeni produkti
 
To so večinoma produkti, ki so pogojeni z menjavo dobavitelja (ceniki za nove odjemalce), samooskrbo in drugimi podobnimi pogoji. Bodite pozorni na tovrstno ponudbo, preverite, ali izpolnjujete pogoje za pristop k pogodbi.
 
Produkti na podlagi dinamičnih cen
 
Razlikujemo dvoje vrst produktov na podlagi dinamičnih cen, in sicer:
  1. Produkti s samodejno cenovno prilagoditvijo (mesečno),
  2. Produkti s povezavo na sprotni trg.
Prva vrsta produktov je zelo redka in je v »Primerjalniku stroškov oskrbe« podprta le, če gre za prilagoditev na podlagi standardiziranih veleprodajnih mesečnih terminskih cen.
Druga vrsta produktov, torej produkti s povezavo na sprotni trg, je precej bolje zastopana na slovenskem maloprodajnem trgu.
 
Kaj pravzaprav so produkti s cenovno povezavo na sprotni trg?
 

Na sprotnem trgu za dan vnaprej se s količinami električne energije trguje na uro. Posledica tega je, da se na trgu oblikuje cena za vsako uro, po kateri je mogoče kupiti električno energijo na borzi. Naslednji dan je določen kot čas dobave. Po zaključku trgovanja se določijo cene za vsako uro naslednjega dne.

Pri tovrstnih produktih se urne cene borze električne energije prenašajo neposredno od dobavitelja k odjemalcu. Dobavitelj deluje kot posrednik in zadrži določeno provizijo za posredovanje kupljene električne energije. To nadomestilo dobavitelj zaračuna v obliki pribitka (doplačila), ki je lahko odvisen od količine.

Za uporabo teh produktov je potreben pametni števec, saj se obračun dobavljene energije izvaja na urni osnovi. Za vsako uro se uporabi dejanska poraba in trenutna borzna cena.

Produkti na podlagi dinamičnih cen z urnim obračunavanjem omogočajo prilagajanje lastne rabe energije (potrošniškega vedenja) trenutnim borznim cenam in na primer uporabo energijsko intenzivnih porabnikov v času nizkih cen.

Vendar pa je obračun z uporabo urnih borznih cen povezan s tveganji. Na trgu električne energije lahko kadarkoli pride do izrazitih nihanj cen. In te je treba v vsakem trenutku pričakovati. Dnevne profile cen je treba zato sproti preverjati, posebej še glede pojava visokih cenovnih konic in po potrebi preprečiti večjo porabo v teh časovnih obdobjih z učinkovitim prilagajanjem porabe. Spremljati je treba tudi dolgoročnejšo rast ravni borznih cen (cene terminskih produktov) in redno primerjati stroške produkta na podlagi dinamičnih cen z drugimi vrstami produktov.

 
Potrebna je aktivna vloga odjemalcev (aktivni odjem)
 

Produkti na podlagi dinamičnih cen so priporočljivi samo za odjemalce, ki se lahko in želijo ukvarjati s cenami na borzi ali ki delajo s pametno avtomatizacijo doma. Le tako bo takšen odjemalec zmanjšal tveganje nepričakovanih nihanj cen in izkoristili priložnost za učinkovito prilagajanje svoje porabe tržnim cenam ter s tem prihranil.

 

Pomembne informacije o primerjavi produktov na podlagi dinamičnih cen v tarifnem kalkulatorju:
 

V »Primerjalniku stroškov oskrbe« primerjamo različne produkte na veleprodajnem sprotnem trgu samo na podlagi pribitkov, ki jih je treba plačati, da dobavitelj prenese borzno ceno na odjemalca. Ta skupni dodatek je sestavljen iz pavšala v EUR/leto in od količine odvisnega dodatka v centih/kWh. Dodatna plačila obsegajo zavarovanja tveganj nastopa cenovnih konic – npr. dobavitelj lahko ponudi zamejitev cen (navzgor – zgornja meja) za določeno dodatno mesečno plačilo. Če se cena energije na borzi dvigne nad to vrednost, se za obračun uporabi omejena cena. Ti produkti so opremljeni s potrebnimi informacijami v tarifnem kalkulatorju, točne pogoje pa najdete v ceniku.

 

Dejanska cena energije, ki je vključena v primerjavo, predstavlja povprečno urno ceno zadnjega meseca. Dejanske upoštevane cene, uporabljene za obračun, pa bodo določene šele v prihodnosti. Ker so borzni tečaji zelo dinamični in odvisni od številnih dejavnikov, ne moremo dovolj natančno napovedati gibanja tečajev v prihodnje. Ker je izračun na podlagi prej navedene predpostavke izrazito nazorni indikativen, se izračunajo tudi letni stroški na podlagi maksimalnih in minimalnih urnih cen v zadnjih treh letih. Na splošno velja, da so cene v toplejših mesecih nižje kot v hladnejših mesecih, kar vpliva tudi na primerjavo, posebej še če se v primerjavo vključijo produkti s fiksnimi cenami.  

 

Borzno ceno za te produkte dobavitelji opredelijo z veleprodajnim produktom v pogodbi oziroma v ceniku in v »Primerjalniku stroškov oskrbe«. Primeri borz, na katerih se trguje s produkti za dan vnaprej, so slovenska borza električne energije BSP, avstrijska EXAA, nemška EEX in madžarska HUPEX.

 

 Produkt s statusom posebne ponudbe
 
Gre za produkte dobave, prilagojene ciljnim skupinam odjemalcem ali ciljni rabi električne energije (polnjenje električnega vozila, uporaba toplotne črpalke itd.), ki niso povsem primerljivi s standardnimi, a niso nujno pogojeni produkti. Med njih vključujemo tudi izrazito specifične, kot so »cross-sell« produkte in produkte, ki so povezani s članarinami, ki so obenem pogojeni produkti. 
Meta informacije
Datum objave
09.10.2014 14:35
Datum posodobitve
16.10.2024 15:00
Ključne besede
primerjalnik primerjalnik stroškov oskrbe nadzor ponudb
Področja
Gospodinjski odjemalci Poslovni odjemalci Električna energija Zemeljski plin Maloprodajni trg Skupna kontaktna točka