Izračun prihrankov
V EZ-1 je določeno, da morajo zavezanci enkrat na leto poročati agenciji o doseženih ciljih. Ti cilji predstavljajo skupne prihranke energije, ki so jih zavezanci dosegli v preteklem letu. Uredba določa način izračuna skupnih prihrankov energije v 8. členu.
Skupni prihranki energije se izračunajo kot vsota vseh prihrankov energije, doseženih s posameznimi ukrepi, katerih učinki morajo trajati najmanj do leta 2020. Prihranek po posameznem izvedenem ukrepu se izračuna po ustrezni metodi, določeni v pravilniku.
Za tiste ukrepe, katerih način izračuna prihrankov energije ni določen v pravilniku, se na osnovi tretjega odstavka 8. člena uredbe prihranki energije izračunajo na podlagi izvedenega energetskega pregleda.
Na voljo je testno računsko orodje* za izračun prihrankov energije, ki je metodološko skladno s Pravilnikom o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o metodah za določanje prihrankov energije (Uradni list RS, št. 14/2017), za naslednje ukrepe:
- Metoda 3: Delna obnova stavb (obnova posameznih elementov zunanjega ovoja)
- Metoda 4: Zamenjava toplovodnih kotlov z novimi
- Metoda 7: Vgradnja toplotnih črpalk za ogrevanje stavb
- Metoda 9: Priklop stavbe na sistem daljinskega ogrevanja
- Metoda 13: Sistemi za izkoriščanje odpadne toplote v stavbah
- Metoda 16: Nova električna vozila
- Metoda 23: Energetsko učinkovita razsvetljava v stavbah
- Metoda 22: Sistemi soproizvodnje toplote in električne energije
- Metoda 29: Uvajanje sistemov upravljanja z energijo
- Metoda 30: Samooskrba z električno energijo
Testno orodje omogoča tudi izračun zmanjšanih izpustov CO2 in povečanja rabe obnovljivih virov energije.
*Testno računsko orodje je v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo razvil Institut Jožef Stefan, ki za morebitne napake pri izračunu prihrankov ne prevzema odgovornosti.